Despre fotografie

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Brassai - Gyula Halasz

 
brassaiface.jpg
Brassai:
"En l'absence d'un sujet qui ne vous passionne pas, et sans l'excitation qui vous pousse a l'epuiser, vous pourrez prendre de belles photos, mais pas une oeuvre photographique."

Gyula Halasz s-a nascut la 9 septembrie 1899, la Brasov, localitate de la numele careia isi va lua mai tarziu pseudonimul artistic. La varsta de 3 ani se muta, impreuna cu familia, la Paris, unde tatal sau primeste un post de profesor de literatura la Sorbona.

A studiat pictura si sculptura la Academia de Arte din Budapesta si apoi la Berlin (Akademische Hochschule), unde incepe sa colaboreze cu diverse ziare si publicatii. In 1925 revine la Paris, unde va ramane pentru tot restul vietii.

Din dorinta de a-si ilustra articolele si la recomandarea lui Andre Kertesz, incepe sa fotografieze (1928). Inchiriaza o camera de hotel in Montparnasse, camera care-i va servi si de laborator foto.

brassai1.jpg

Face cunostinta cu lumea artistica: Henry Miller, Leon-Paul Fargue si Jacques Prevert. In 1930 adopta pseudonimul artistic "Brassai" care inseamna "din Brasov" si face cunostinta cu Picasso.

brassai2.jpg

Este preocupat de viata de noapte din Paris, in special de locurile rau famate, demi-monde; fotografiaza prostituate, homosexuali, drogati, cafenele, dar si marile bulevarde si pietele celebre din oras, personaje marcante ale vietii intelectuale: Salvador Dali, Pablo Picasso, Henri Matisse, Alberto Giacometti, Jean Genet, Henri Michaux si multi altii. Brassai explica: "C'est pour saisir la beaute des rues, des jardins, dans la pluie et le brouillard, c'est pour saisir la nuit de Paris que je suis devenu photographe."

brassai3.jpg

In 1933 publica albumul fotografic "Paris de Nuit", considerat de critica a fi una dintre cele mai remarcabile lucrari publicate vreodata. Prietenul sau, Henry Miller, intr-un eseu dedicat lucarii, il numeste pe Brassai "ochiul Parisului".

brassai4.jpg

Incepind cu 1937 a colaborat cu Harper's Bazaar, pentru o perioada de peste 25 ani, unde avea libertate deplina in abordarea subiectelor. Reputatia sa depaseste oceanul si cateva din fotografiile sale sunt incluse in expozitia intitulata "Photography:1839-1937" la Museum of Modern Art (MoMA, New York). Filmul sau "Tant qu'il y aura des betes" este apreciat ca "cel mai original film" la Festivalul Filmului de la Cannes din 1956.

In 1961 renunta la fotografie declarind: "We should try, without creasing to tear ourselves constantly by leaving our subjects and even photography itself from time to time, in order that we may come back to them with reawakened zest, with the virginal eye. That is the most precious thing we can possess". Se concentreaza pe sculptura si tapiterie.

In 1962 verniseaza expozitia Graffiti, cu fotografii luate intr-un interval de aproape 30 ani.
In 1964 publica lucrarea " Conversations avec Picasso".
In 1966 este primit ca membru de onoare al American Society of Magazine Photographers, impreuna cu Ansel Adams.
In 1976 este decorat cu Legiunea de Onoare.
In 1978 publica doua noi lucrari: "Artists of My Life" si "The Secret Paris of the Thirties" si este decorat cu "Grand Prix National de la Photographie".

Se stinge din viata la 7 iulie 1984 si este inmormantat in Cimitirul Montparnasse din Paris. In anul 2000 Centre Georges Pompidou din Paris organizeaza o expozitie cu circa 450 lucrari ale autorului.

Brassai utiliza un aparat fotografic Voigtlander Bergheil, pe trepied. La inceput, fotografia cu timpi foarte lungi de expunere (pana la o jumatate de ora), avind grija sa mascheze sursele de lumina. Ulterior incepe sa lucreze cu blitzul: deschidea obturatorul si, la momentul oportun aprindea pulberea de magneziu. Intors la hotel, developa negativele si isi facea singur copiile pozitive. Brassai nu era interesat atat de redarea obiectelor sau cladirilor ci, mai degraba, de personajele care apareau in imagine si pe care le trata ca pe niste actori care-si intepretau rolul lor.
A calatorit mult si a fotografiat in Anglia, Spania, Statele Unite ale Americii, Grecia, Maroc, Sicilia si Brazilia. Multe din fotografiile sale au fost publicate in diverse reviste.

A publicat 17 carti si numeroase articole. Desi a facut sculptura, tapiterie, grafica, film si gazetarie, Brassai este cunoscut mai ales ca fotograf.

 

Marian Gadea
© Foto-Magazin
august 2007

Saptesprezece decenii de fotografie - >

Bookmark and Share

Comentarii:

dragos matei - 06 Aug 2007, ora 16:56
Acum 1 luna eram in Budapesta;in mai multe locuri am vazut afise care anuntau o expozitie omagiala Brassai, fotograf de origine ungara, nascut in Ungaria..

cristian radulescu - 06 Aug 2007, ora 22:28
????...Dar cum, avem curajul sa-l revendicam noi, romanii ???? Cata Romanie sa se fi aflat in creuzetul artistic al domnului Gyula Halasz ???? Putina temperanta nu ne-ar strica, zau asa...

Gelu Lupas - 07 Aug 2007, ora 07:56
Domnilor, dvs. pierdeti din vedere un important amanunt: Brasovul se afla la vremea respectiva sub ocupatie maghiara. Unirea cea mare a avut loc in 1918 iar Brassai s-a nascut in 1899, ceea ce inseamna ca practic el s-a nascut in Imperiul Austro-Ungar. La fel stau lucrurile si cu Bela Lugosi, care s-a nascut la Lugoj in 1822. Deci practic, ei sunt de origine maghiara, nascuti in Imperiul Austro-Ungar (nu in Ungaria, nici in Romania).

Ancuta T. - 07 Aug 2007, ora 10:36
Demna de lauda aceasta rememorare a fotografului care a fost Brassai! @ Cristian Radulescu: va rog sa specificati in ce paragraf Brassai este revendicat de romani, ca eu n-am observat...

Ionutza Popescu - 08 Aug 2007, ora 13:20
Foarte frumos articolul ! Pe cand o promovare a imaginii domnului Brassai si in prima pagina ca ne-am cam saturat de cei expusi acum . Scuze dar cred ca un up-date mai des se poate ! Multumesc !

ovidiu dan - 08 Aug 2007, ora 15:48
Ce mai tot bateti apa in piua? Daca s-a nascut in Brasov s-a nascut in Romania. Si mai lasa prostiile Lupas, doar esti baiat mare.

bogdan iosif - 08 Aug 2007, ora 15:56
excelente fotografii! au un farmec aparte. subscriu, ionutza popescu

Alex S - 09 Aug 2007, ora 04:54
Ce importanta are locul unde s'a nascut un asemenea artist atata timp cat el s'a nascut?! Granitele oficiale si pamantesti nu definesc si nu au definit niciodata artistul, ca simbol al artei sale. Frumos articol, dle Gadea. Este nevoie ca existenta acestor fotografi sa fie semnalata si mai noilor entuziasti fotografi. Poate ca nu ar trebui sa va opriti doar la Brassai.

S. Istvan - 09 Aug 2007, ora 22:26
Mai mai...Cum se miroase ceva de"origine maghiara" repede sarim la gat!Faptul unde s-a nascut nu prea are importanta din punct de vedere fotografic, dar din punctul de vedere al articolului da!Din cate vad eu, este prezentata viata si lucrarile lui din punct de vedere cronologic..Nimic rau in asta. Ceea ce este deranjant si plictisitor in acelasi timp, este faptul ca nici pe un site dedicat fotografiei, unii oamnei nu isi pot ascunde parerile legate de nationalitate.6 din parerile postate se refera la nationalitatea lui, si nu la creatia lui..pe un site dedicat fotografiei.

Ionutza Popescu - 10 Aug 2007, ora 22:25
Mi-ati facut o mare surpriza :-) Va multumesc mult !

Eduard Popescu - 17 Aug 2007, ora 00:20
Fara doar si poate, Brassai este cel mai celebru brasovean (...) din toate timpurile si unul dintre cele doua nume de fotografi nascuti in Romania care apar in antologiile de fotografie. Celalat e Munkacsi. Cred ca aparitia unui bust al lui Brassai in orasul sau natal va marca desprinderea urmasilor sai de un un anume fel de a privi trecutul si impacarea istoriei cu ea insasi.

Sveto P. - 22 Aug 2007, ora 10:32
Hmmm..stau si ma uit aici cum unii zic ca e maghiar, altii ca e roman sau sa retinem ca s-a nascut pe teritoriu austro-ungar. Conteaza? In primul rand este artist, fotograf... face parte din patria de multi neinteleasa, insa admirata, a artistilor. Ar fi contat daca era din Zimbabwe sau Etiopia? Germania sau Franta? Dar fotografii din Alsacia si Lorena in vremurile lor tulburi cand erau ba al Germaniei, ba al Frantei? Ei ce erau? Corect... fotografi. Cred ca asta e mai important decat orice altceva... patrimoniul fotografilor cu adevarat buni ingrosat de cineva care a avut talent si ochi pt imagine, nu? Ce avem noi de facut este sa incercam sa en ridicam la inaltimea lor si poate sa ii si depasim, daca putem in arta fotografica, nu in arta cuvantarii! Daca vrem in arta cuvantarii atunci sa ne facem critici de fotografie, nu fotografi, nu? ;)

simon terezia - 10 Sep 2007, ora 12:32
Am avut ocazia sa lucrez la Scoala de arte din Brasov,la inceputul anului scolar am dat un test unde am trecut si o intrebare in legatura cu Brassai,din pacate din 76 de cursani 2 stiau cine este restul habar nu aveau.Dupa parerea mea este un lucru trist.Nici in biblioteca scolii nu am gasit nimic despre el.Am dus albumele personale ca sa cunoasca lucrarile llui si date biografice.Imi pare rau sa spun dar lipseste mult informatia coreta despre oamenii de seama de nationalitate maghiara de pe teritoriul Rominiei

Calin-Stefan Ragalie - 10 Sep 2007, ora 13:15
Stimata doamna / domnisoara Simon Terezia, tocmai pentru a suplini aceasta lipsa de informare, am publicat la Foto-Magazin acest articol. Daca aveti informatii suplimentare, va rugam sa ni le trimiteti pentru a completa prezentul articol. Multumim pentru vizita si pentru comentariu!

vaida francisc - 22 Sep 2007, ora 09:01
in luna iulie la Sf Gheorghe ,Kovaszna in sala de expozitzii a Consiliului Judetzean Kovaszna a fost expusa Expozitzia Brassaai,Capa,Kertesz,Munkacsi si Moholy Eveniment remarcabil venit k o ploaie de vara in seceta de manifestari culturale legate de FOTOGRAFIE expozitzia a fost un prilej unik de a vedea fotografii originale . remarcabi. mare pacat k nimeni nu a facut minima publicitate asupra evenimentului

vaida francisc - 22 Sep 2007, ora 09:18
..pentru DL Eduard Popescu... MERMESLTEIN MARTON este numele adevarat a lui MUNKACSI MARTON. s-a nascut pe 18 mai 1896 la CLUJ Amurit la New Yorkpe 13 iulie 1963. A fost cel care a conceput si lansat teoria fundamentala a fotoreportajului si anume.... sa vezi in a 1000/sec ceea ce scapa privitorului obisnuit...iar in urmatoarea miime de secunda sa fotografiezi ceea ce ai vazut..! A fost pionierul de necontestat al fotografiei dinamice de moda imaginile sale fiind pina in ziua de azi ...imagini scoala.

gabriel n - 20 Aug 2010, ora 14:22
am citit "convorbiri cu picasso", tradusa si in limba romana la editura meridiane, este o minunata si fascinanta marturie a fabuloasei lumi parizie. nimic nu se compara cu acest secol 20 in storia artei