Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Curs fotografie pentru PFA?

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Resurse
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristiaciobanu
Newcomer

PostPosted: Jul 15, 2011 6:18 pm    Post subject: Curs fotografie pentru PFA? Reply with quote

Buna ziua

Am inteles ca pentru PFA (in domeniul foto) trebuie sa dovedesti ca ai urmat cursuri de profil. Eu nu am nicio diploma de acest tip dar m-ar interesa sa obtin una. Poate cineva sa-mi recomande un curs de fotografie (eventual ieftin si de durata scurta-medie) care sa acorde o diploma recunoscuta?

Mentionez ca sunt din Bucuresti, asadar ma intereseaza cursurile din aceasta zona.

Multumesc!
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jul 16, 2011 10:03 am    Post subject: Reply with quote

Cred ca trebuie sa investighezi singur si sa constati, din prezentarile lor, daca sunt autorizate de Ministerul Muncii.
Back to top
View user's profile Send private message
radugrozescu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jul 16, 2011 11:13 am    Post subject: Re: Curs fotografie pentru PFA? Reply with quote

cristiaciobanu wrote:
Buna ziua

Mentionez ca sunt din Bucuresti, asadar ma intereseaza cursurile din aceasta zona.

Multumesc!

Google: curs foto cnfpa

Primul e scurt si ieftin, te face fotograf in 40 ore, 1 saptamana Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
vladimirc
Senior
Senior

PostPosted: Jul 17, 2011 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

http://fototutorial.wordpress.com/2011/04/01/cursuri-foto/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
radugrozescu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jul 17, 2011 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

vladimirc wrote:
http://fototutorial.wordpress.com/2011/04/01/cursuri-foto/

Presupun ca se refera la universitati. Deci depinde ce fel de cursuri si de cine acreditate.

Vedeti mai bine comentariile, domnul Vaida stie exact despre ce este vorba, fiind in mijlocul evenimentelor si predand la Dalles.

Deci, pe scurt:

Pentru PFA ajunge o diploma de absolvire a unui curs acreditat de CNFPA.

Din astea sunt o multime, in general in orasele mari.

Minimul pe care il cere CNFPA pentru curs este de 40 de ore, din care o buna parte practica. Se mai cere ca firma organizatoare sa aiba minim doi „formatori” care sa fie posesorii unei diplome de „formator” de la un curs acreditat de CNFPA Smile
Bineinteles mai sunt o multime de conditii, de la suprafata salii de curs la existenta luminii naturale, etc, etc.

Nu discutam daca inveti ceva sau nu, ci ca iei o diploma acreditata CNFPA cu care completezi dosarul. Cam ca si cu diplomele de „formator” Smile

Deci cu cat cursul este mai scurt si mai ieftin, cu atat mai bine Smile

Si mai interesant este ca daca iti faci s.r.l. nu iti mai trebuie diploma Smile

Cei care intr-adevar doresc sa afle cate ceva, se vor descurca sa-si aleaga mijloacele de instruire.

Cei care au nevoie de o diploma pentru dosar ...
Back to top
vladimirc
Senior
Senior

PostPosted: Jul 17, 2011 2:06 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt sigur că Radu Drăgan poate răspunde singur, cred că ar fi corect să postați acolo orice nedumeriri Smile

Eu am postat un link care am considerat că îi poate fi de folos autorului.

Am văzut comentariile, dar domnul Vaida este o parte a poveștii, partea care câștigă bani din asta. În rest, tac și vă urez weekend plăcut.
Back to top
radugrozescu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jul 17, 2011 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

vladimirc wrote:
Sunt sigur că Radu Drăgan poate răspunde singur, cred că ar fi corect să postați acolo orice nedumeriri Smile

Dar nu am nici o nedumerire Smile

Eu nu am spus ca nu ar avea dreptate, cu toate ca formularea e oarecum confuza. Domnia sa se refera la institutiile de invatamant superior acreditate pentru a oferi diplome de absolvire, si probabil are dreptate.

Pe de alta parte, momentan, ocupatia de fotograf nu este asimilata cu cea de medic sau contabil autorizat, asa ca cerintele sunt mai modeste, inca nu se cer studii universitare acreditate pentru asta. Nici macar studii superioare, codul COR este 313106, incepe cu 3 Smile

vladimirc wrote:
Eu am postat un link care am considerat că îi poate fi de folos autorului.

Ati omis insa sa precizati care parte credeti ca i-ar fi mai de folos, articolul sau comentariile Smile

vladimirc wrote:
Am văzut comentariile, dar domnul Vaida este o parte a poveștii, partea care câștigă bani din asta.

E vorba de legislatie, care este, ca de obicei, confuza.

Bineinteles, nu am nici o intentie in a starni vreo polemica pe Forum, si nici nu ofer cursuri acreditate Smile
Back to top
vladimirc
Senior
Senior

PostPosted: Jul 17, 2011 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

Probabil, după cum spuneam chiar nu îmi pot da cu părerea referitor la aspectele legale, nu dețin cunoștințele necesare.

Totuși eu cred că se poate întreba, printr-un birou prăfuit și mucegăit din vreun minister care anume cursuri sunt necesare (numele companiilor care le oferă).

Iar ca fapt general, mi se pare alt mod de a stoarce bani aiurea și de a lăsa niște șpagă să curgă. Mai mult, acreditate sau nu, din păcate 90% din cursurile de pe piață, despre care am auzit și am informații sunt niște aiureli pe care nu le înțeleg. Banii în exces se pot dona, am o listă întreagă de ONG-uri sau proiecte care au nevoie de finanțare. Totuși aiureli sunt multe lucruri de pe lumea asta, așa că dacă unu nu e capabil să învețe singur lucruri elementare nu văd de ce cineva descurcăreț nu ar face bani. Dar e irelevant în cazul de față.
Back to top
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jul 17, 2011 4:00 pm    Post subject: Re: Curs fotografie pentru PFA? Reply with quote

cristiaciobanu wrote:
Am inteles ca pentru PFA (in domeniul foto) trebuie sa dovedesti ca ai urmat cursuri de profil. Eu nu am nicio diploma de acest tip...

Pentru PFA, intr-adevar, iti trebuie diploma atestata de la minister; dar poti sa-ti faci un SRL, cu acelasi obiect de activitate si nu te intreaba nimeni daca esti scolit!
Back to top
View user's profile Send private message
cristiaciobanu
Newcomer

PostPosted: Jul 18, 2011 10:03 am    Post subject: Re: Curs fotografie pentru PFA? Reply with quote

Ancuta wrote:

Pentru PFA, intr-adevar, iti trebuie diploma atestata de la minister; dar poti sa-ti faci un SRL, cu acelasi obiect de activitate si nu te intreaba nimeni daca esti scolit!

Multumesc pentru raspunsuri!

Pai, da, m-am gandit si la SRL, dar parca e ceva mai usor de administrat un PFA.

Nu prea ma pricep dar asa mi s-a parut mie din documentatia pe care am gasit-o pe ici pe colo.
cristiaciobanu
Newcomer

PostPosted: Jul 18, 2011 10:05 am    Post subject: Reply with quote

Si apropoa de asta, stiti cumva daca cei care inffinteaza firme/PFA-uri ofera de obicei si consiliere in domeniu (sau doar iti infiinteaza firma si gata)?

Pentru ca imi imaginez ca mi-ar prinde bine niste sfaturi de la cineva care chiar se pricepe in domeniu.
radugrozescu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jul 18, 2011 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

cristiaciobanu wrote:
Si apropoa de asta, stiti cumva daca cei care inffinteaza firme/PFA-uri ofera de obicei si consiliere in domeniu (sau doar iti infiinteaza firma si gata)?

Pentru ca imi imaginez ca mi-ar prinde bine niste sfaturi de la cineva care chiar se pricepe in domeniu.

PFA-ul il poti infiinta singur Smile Intai la primarie, vezi ce acte, apoi dupa ce termini cu primaria la Administratia financiara.

Pentru SRL vezi ca ofera consultanta platita chiar cei de la Registrul Comertului, actele ies bine si repede Smile

Pentru operatiuni la scara mica, PFA-ul e OK, nu ai nevoie de contabil samd.
Back to top
octavmandru
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 18, 2011 1:31 pm    Post subject: Reply with quote

Mi-am bagat pe PFA si fotografia ca domeniu de activitate (desi nu cel principal), si nu mi-a cerut nimeni sa dovedesc nimic.
Evident, domeniul principal de activitate, l-am jusutificat cu diploma de inginer, dar se pot evita complicatii inutile asa.
Poti avea un domeniu principal de activitate si poti inscrie cate vrei aditionale.

Octav
fotovision
Newcomer

PostPosted: Nov 29, 2015 11:01 am    Post subject: Reply with quote

Vezi ca daca iti faci SRLD si ai si sub 35 ani poti atrage fonduri nerambursabile. Asta daca stii ce vrei sa faci , daca vrei sa te faci pfa asa doar pe hartie , sa zici ca esti pfa , nu merita
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Resurse All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum