Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Aparatele Leica - PRO si CONTRA

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Membedeep
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 27, 2010 11:04 am    Post subject: Aparatele Leica - PRO si CONTRA Reply with quote

Nu putini sunt cei care afirma ca Leica este etalonul de perfectiune si calitate in ceea ce priveste fotografia. Si ca proprietar de mai multe aparate Leica, pot spune ca sunt de acord. Insa am descoperit cateva lucruri care nu imi plac, ba chiar ma dezamagesc, atunci cand vine vorba de "bulina rosie".

Si fie ca aveti sau nu vreun Leica, parerile oricui sunt binevenite.

1. Leica vine de la Leitz Camera. Atunci de ce apare Leica si pe binocluri, aparate teodolit, microscopuri si alte optice care nu au legatura cu domeniul foto (camera)?

2. Pe aparatul meu R4, asa cum apare pe majoritatea aparatelor din gama R, bulina rosie scrie Leitz. De ce nu Leica? Leica este scris cu litere normale, pe vizor. Nu-mi place.

3. Pe aparatele reflex, bulina rosie cu Leitz, nu prea are rost. Numai cateva modele sunt facute in Germania. Parca nu imi place, parca nu mai este "german", un aparat fabricat in Portugalia, cu sigla Leitz...

4. Pe minilux-zoom-ul care costa 1000 de dolari nou, nu este nicio tara de fabricatie: China, Korea, Germania, Romania, nimic. Scrie Leica Camera.

5. Eu am o problema cu personalitatea si cu traditia. Pune frate bulina rosie cu Leica pe tot ce inseamna tehnica foto si pune bulina cu Leitz pe tot ce inseamna altceva. Le-au cam amestecat astia de la Leica, de nici ei nu prea mai inteleg ce si cum apare...

6. Pe Leica M4-P bulina rosie este cu Leitz, pe M8, M6, etc. este cu Leica. Are cineva vreo explicatie?

7. Leica a facut aparate foto cu Minolta, si probabil si cu alte branduri. Leica mi-a dat o impresie ca si-a creat o lume proprie. Cand colo, ma uit in catalogul Leica si vad disponibil un tele pe montura R marca Minolta de 800mm. Iar nu-mi place...

8. Multe tari de fabricatie: germania, portugalia, japonia, etc. Leitz Camera... s-a dus pe apa sambetei. Eu inteleg ca lumea a evoluat si ca trece prin multe schimbari, dar imi pare rau sa stiu ca aparatele Leica nu se fac doar in Germania, acolo unde au luat nastere. Si Rollei facea aparate in Singapore, stiu...

9. Cateva aparate cu echivalent la alt brand: Leica R4 cu Minolta XD-7, de exemplu. Te plimbi cu R4-ul la gat si iti zice lumea: Misto Minolta!

De aparatele digitale NO COMMENT. Sa vad sapuniere de 300 de lei cu optica Leica in orice Domo... dezamagire totala. Sau un D-Lux pe care scrie Made in Japan by Panasonic...

Sunt doar pareri personale, ganditi-va inainte sa sariti cu gura. Poate as reusi sa umplu 10 pagini cu avantajele si ceea ce ador la aparatele Leica: precizie, calitatea opticii, calitate fabricare, finisaje, etc.

Eu fac o referire la faptul ca Leica si-a pierdut identitatea si traditia. Poate sunt eu absurd si vreaun un brand care sa fie cerebral de la A la Z. Nu cred ca exista asa ceva. Si BMW fabrica masini in China. Si Ford fabrica masini in Romania.

Initial nu gasisem niciun punct slab al aparatelor Leica. Dar acum cred ca am gasit: identitatea. Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 27, 2010 11:12 am    Post subject: Reply with quote

Three Independent Global Companies Share One Brand. Leica Camera, Leica Geosystems and Leica Microsystems. - http://www.leica.com/

Leica e un brand. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Membedeep
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 27, 2010 11:19 am    Post subject: Reply with quote

Si Leitz ce mai este? Bulina Leitz apare peste tot... Sunt buline rosii si cu Leica si cu Leitz. Nu pricep.

Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 27, 2010 11:26 am    Post subject: Reply with quote

Leitz e fosta firma Ernst Leitz AG, acum rupta in cele trei firme cu activitati diferite. Probabil M6 e produs inainte de ruptura, motiv pentru care poarta emblema Leitz. Firma nu si-a pierdut nicio identitate. Daca vor sa supravietuiasca trebuie sa se adapteze economiei globale chiar daca asta inseamna sa renunte pe ici pe colo la traditie.
Back to top
Pandy
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 27, 2010 11:37 am    Post subject: Reply with quote

Parerea mea personala despre marile branduri este ca fac compromisuri de genul enumerate de tine, atata timp cat se mentin pe piata si acutualii patroni se imbogatesc nu mai conteaza brandul cu care fac acordul. Am avut un bridge Panasonic cu lentile Leica ... Am o compacta de sejur, Benq cu lentile Pentax.
In concluzie, eu consider ca, cei care chiar isi doresc si tin la firma, trebuie sa caute in trecut.
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Dec 27, 2010 11:45 am    Post subject: Reply with quote

pai pe montura M (si LTM) s-au fabricat (si se mai fabrica .. he he .. pe LTM chiar ci Pentax a fabricat un obeictiv desi nu stiu sa fi scos vreodata o camera RF http://artbig.com/rff/a112274.JPG ) si mai multe obiective.. vezi, Minolta, Konica, Carl Zeiss, Voigtlander.. so... the more, the better. .. probabil daca daca nu faceai ceva compromisuri privind costurile de fabricatie (sper nu si la calitate), Leitz/Leica ar fi fost azi istorie doar, ca multe alte marci care-au disparut de pe piata foto Sad
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Dec 27, 2010 12:11 pm    Post subject: Reply with quote

Din păcate, īn ziua de azi calitatea şi tradiţia nu mai sīnt suficiente pentru a supravieţui. Trebuie să te mai şi prostituezi din cīnd īn cīnd. Iar ei asta fac. Produc īn continuare seria M pentru cunoscători, dar grosul profitului provine din prostituţie. Seria M singură nu le-ar permite să reziste.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 27, 2010 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Vlad, eu am un Panasonic compact (care a fost sub 1000 lei) si te asigur ca nu-i prostitutie. Ca si finisaje si durabilitate e cam cu o clasa peste ce face concurenta (Canon, Nikon). Iar LX3 si LX5 pe care le rebranduieste Leica si le vinde la pret dublu au cateva facilitati pe care nu le gasesti la niciun alt producator (ex: buton dedicat pt rata de aspect) si sunt la fel de bine finisate.
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 27, 2010 3:16 pm    Post subject: Reply with quote

Asked how he thought of the Leica, Cartier-Bresson said that it felt like “a big warm kiss, like a shot from a revolver, and like the psychoanalyst’s couch

With a Leica, all you hear is the shutter, which is the quietest on the market. The result—and this may be the most seductive reason for the Leica cult—is that a photograph sounds like a kiss. (Anthony Lane)

Cool

http://www.newyorker.com/reporting/2007/09/24/070924fa_fact_lane/?currentPage=all
Back to top
cristi_f
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 27, 2010 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

Poti sa acoperi bulina daca te deranjeaza Smile
Uite aici diferentele intre "Leitz" M6 si "Leica" M6.
La mine si pe M6 si pe M8 tot Leica scrie.

Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Membedeep
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 28, 2010 7:22 am    Post subject: Reply with quote

Frumoase jucariile. Pe M-uri oricum nu o sa vad niciodata made in Portugal sau alta tara decat Germania... Nu degeaba M-ul este simbolul Leica.

Si eu caut un M, am doar III-uri, compacte si doua reflexe, niciun M insa. Cele de la fotohobby sunt cam trompete, saracele, iar cel de pe okazii, in afara ca este la un pret visator, este si stricat, si body, si obiectiv. Daca stii vreun M de vanzare, poate imi spui si mie, te rog.

Cel din spate ce este? Voigtlander? Asta e alta chestie cu Voigtlander... Un R2A care este de fapt un M7 mai ieftin... Si astia sunt tot in cardasie cu Leica?

Sarbatori Fericite!
Back to top
cristi_f
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 28, 2010 8:12 am    Post subject: Reply with quote

In poza cu pricina sunt un M8 cu 28, respectiv M6 cu Voigtlander 50 Nokton f1.1.
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 28, 2010 10:43 am    Post subject: Reply with quote

Cum e focalizarea la diafragme mari pe rangefinder ? Ca si precizie adica.
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Dec 28, 2010 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

care precizie ? la camere cu telemetru nu ai previzualizarea campului de profunzime , oricum.

.. ca si completare la Photochrom Very Happy http://www.youtube.com/watch?v=rlOppFsQGEY , http://vimeo.com/16337103
and more Razz
http://vimeo.com/6497905
http://vimeo.com/6502390
http://vimeo.com/6504591 cui ii place Smile
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 29, 2010 8:18 am    Post subject: Reply with quote

George. wrote:
Cum e focalizarea la diafragme mari pe rangefinder ? Ca si precizie adica.

Acuratetea focalizarii e proportionala cu lungimea bazei telemetrului. De regula e mai proasta decat la SLR [contrar a ceea ce-o sa-ti spuna leicafilii indoctrinati] in special daca aparatul e vechi, abuzat sau insuficient verificat in fabrica (la Bessa s-a mai intamplat). Se poate dezalinia mai usor telemetrul de la socuri mecanice si/sau uzura.

http://theonlinephotographer.typepad.com/the_online_photographer/2010/01/focusing-follies.html
http://theonlinephotographer.typepad.com/the_online_photographer/2010/08/not-trust-bodies.html
Back to top
cristi_f
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 29, 2010 9:35 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:

Acuratetea focalizarii e proportionala cu lungimea bazei telemetrului. De regula e mai proasta decat la SLR [contrar a ceea ce-o sa-ti spuna leicafilii indoctrinati] in special daca aparatul e vechi, abuzat sau insuficient verificat in fabrica (la Bessa s-a mai intamplat). Se poate dezalinia mai usor telemetrul de la socuri mecanice si/sau uzura.

Leica skeptic Smile
Back to top
dughir
Senior
Senior

PostPosted: Dec 29, 2010 1:01 pm    Post subject: Reply with quote

cristi_f wrote:
ggl wrote:

Leica skeptic Smile

Nu e deloc sceptic, are dreptate 100% in ce spune. Punerea la punct cu rupere de imagine sau microprisne la DSLR e mult mai fiabila decat un telemetru, pentru ca la telemetru se poate deregla foarte usor ansamblul optic. Wink

La aparatele cu telemetru mi s-a intamplat sa am eroare de focus cu anumite obiective. Lucru normal, daca tinem cont de tolerantele de montaj ale sistemului de conectare al obiectivului la telemetru.
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 29, 2010 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Acuratetea focalizarii e proportionala cu lungimea bazei telemetrului. De regula e mai proasta decat la SLR

Da, dar exista exceptii - la telemetrele aparatelor de format mediu-mare unde focalizarea e foarte precisa (din cauza lungimii bazei).
Quote:
Punerea la punct cu rupere de imagine sau microprisne la DSLR e mult mai fiabila decat un telemetru

Exista si telemetre cu rupere de imagine (asa-zisul tip "militar"). Am unul (pe un aparat) si pot spune ca e cel mai precis tip de telemetru si se descurca cel mai bine in lumina slaba (mai bine ca focalizarea pe geamul mat - tip SLR sau ca telemetrele cu suprapunere de imagine). De fapt lentila cu rupere de imagine de la SLR-uri a fost initial denumita "lentila telemetru". Dar, intr-adevar, la telemetre trebuie refacuta alinierea din cand in cand. Partea buna e ca se face relativ usor - de regula sunt 2 suruburi de reglaj (orizontal/infinit si vertical). Eu le aliniez singur.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 29, 2010 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

DanPavel wrote:
Da, dar exista exceptii - la telemetrele aparatelor de format mediu-mare unde focalizarea e foarte precisa (din cauza lungimii bazei).

Hm, unul dintre motivele pentru care Mamiya a limitat obiectivele pentru M6 si M7 la f3.5-f4 tine de faptul ca telemetrul nu e destul de precis sub valorile respective pe acel format. Iar Tamron a oprit fabricatia obiectivului de 135mm pentru Bronica RF645 si l-a inlocuit cu unul de 100mm pentru ca baza era prea scurta ca sa asigure focalizare suficient de precisa cu el. Nici RF645 nu are obiective cu deschidere mai mare de f4. Unul dintre putinele aparate care are obiectiv cu f2.8 e Plaubel Makina 67.

Quote:
Dar, intr-adevar, la telemetre trebuie refacuta alinierea din cand in cand. Partea buna e ca se face relativ usor - de regula sunt 2 suruburi de reglaj (orizontal/infinit si vertical). Eu le aliniez singur.

La Mamiya 7 nu se face deloc usor. La Press/Universal se face usor in schimb. La alte aparate nu stiu.

Telemetru precis e cel de pe Konica Hexar RF. Numai ca ala nu-i telemetru clasic ci electronic, cu sistem AF activ, in infrarosu. Iar obiectivul de 35mm e integrat in aparat, nu se poate da jos. Constructia e fundamental diferita fata de un telemetru clasic. Nu mai are tamburul (palpator) pentru transmiterea cursei si nici obiectivul nu are buza inclinata pe care acesta aluneca.
Back to top
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 29, 2010 2:41 pm    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Unul dintre putinele aparate care are obiectiv cu f2.8 e Plaubel Makina 67..

Mai sunt si Linhof-urile 6x9 (cu Linhof Technikon 2,8 sau Planar 2,8 ) si Graflex XL(cu Planar 2,8 sau Noritar 2,8 ).
In general nu exista obiective pe focala normala mai luminoase de 2,8 la formatul 6x9 (sau mai mare). Si nu doar la camerele cu telemetru, ci si la cele fara, unde ipoteza cuplarii la telemetru cade (de exemplu Fuji GX680). Norma e 3,5 - 4,5 iar cu 2,8 sunt doar cateva. Pe cele cu luminozitate 2 sau putin sub 2 le numeri pe degetele de la o mana. Si nu din cauza telemetrelor ci din cauza unghiului de acoperire mai mare. Asta face fabricatia lor la o calitate rezonabila foarte dificila. Si, oricum, profunzimea de camp foarte mica la sub f2 le face greu de utilizat. Singurul aparat cu obiectiv cu focala normala avand luminozitate 2 (...sau 1,9) si acoperire 6x9 pe care-l stiu e unul aerian (militar). Si asta pentru ca e fix-focus la infinit - profunzimea de camp nu conteaza.
Oricum, precizia telemetrului scade cu cresterea focalei(ceea ce nu se intampla la SLR-uri). Sau, ca sa fiu mai exact, precizia cuplului telemetru-obiectiv scade.

Ca si precizie la telemetrele fotografice optice cred ca Linhof Technika 70 e "non-plus ultra". In cartea tehnica scrie ca e garantata (si pe cei de la Linhof poti sa-i crezi) distingerea clara intre 600 feet (cca 200m) si infinit. Si, ca sa revenim la topic (ca ne-am cam indepartat), se zice ca "daca Leica ar fi facut un aparat pe format mare acesta ar fi fost un Linhof".
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 29, 2010 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

Oricum, eu nu m-as ingrijora foarte tare. Cel mai imprecis element din toata ecuatia ramane omul. Mie mi-e mai greu sa focalizez un aparat telemetric comparativ cu un SLR manual cu ecran mat decent. Nu prea sunt obsinuit sa vad dublu, iar faptul ca in dreptunghiul telemetrului vezi dublu detaliile din spatele subiectului pe care faci clarul ma induce in eroare. Mi se pare mult mai intuitiv modul in care pui clarul la un reflex manual. Cu toate astea aparatele telemetrice au avantajele lor. Nu as da inapoi daca ar fi vorba sa folosesc unul. E foarte fain filmuletul cu Wim Wenders.

Last edited by ggl on Dec 29, 2010 5:13 pm; edited 1 time in total
Back to top
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 29, 2010 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

Vorbind de Leica si de aparate foto militare - am si eu o nelamurire (nu-s cine stie ce cunoscator in materie de Leica).
Exista o multime de copi Leica facute de diversi producatori, de la Canon la producatori rusi si indieni, dar aparatele englezesti Reid I si Reid III (militare), copi dupa Leica III, vad ca se vand la un pret mult mai mare ca originalul. E vorba doar de valoarea de colectie sau copiile intrec in vre-un fel originalul?
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 29, 2010 5:30 pm    Post subject: Reply with quote

DanPavel wrote:
E vorba doar de valoarea de colectie sau copiile intrec in vre-un fel originalul?

Vezi aici: http://www.pacificrimcamera.com/pp/reid/reid.htm

Valoarea mare cred ca e data de raritate. Au fost produse doar 1600 aparate Reid III si 500 bucati Reid I. Ceea ce e putin daca e sa comparam cu alte aparate produse la vremea aceea (Rolleiflex K4B s-a produs peste 300k unitati daca e sa ne luam dupa numerele de serie).
Back to top
cristi_f
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 29, 2010 5:46 pm    Post subject: Reply with quote

Uite aici un thread interesant despre Red Flag - copii chinezesti Leica. Si aici o oferta Smile
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Dec 29, 2010 6:04 pm    Post subject: Reply with quote

Wow! Opt mii de dolari? Shocked
Gata, acuma ştiu ce-mi cumpăr cīnd o să cīştig la loto! Leica e pentru fraieri. Steagu' roşu pentru bărbaţi adevăraţi! Laughing

Telemetrele sīnt foarte precise atīta timp cīt sīnt bine reglate. Leica poate focaliza Noctiluxul cu precizie. Bessa R3 cred că poate şi ea, deşi celelalte Besse nu sīnt sigur că pot. Cel mai luminos obiectiv pe care l-am folosit eu pe Bessa este un 40mm f/1,4. N-am avut probleme de focalizare cu el pīnă acum.
Unele Besse veneau īntr-adevăr cu telemetrul un pic dereglat din fabrică, dar era dereglată numai alinierea pe verticală. Aia nu afectează focalizarea, ci are doar un efect uşor deranjant. Reglarea se face uşor şi rapid, acasă. Dintre cele trei pe care le-am avut, două au suferit de problema asta, dar toate focalizau cu precizie.

Quote:
Ca si precizie la telemetrele fotografice optice cred ca Linhof Technika 70 e "non-plus ultra".

Nu ştiu de precizie, dar mie telemetrul de Technika īmi dă impresia că a fost proiectat de un comitet din ministerul agriculturii. O fi avīnd el precizie, dar dacă reuşeşti să foloseşti aparatul ăla din mīnă focalizīnd la diafragma maximă numai cu telemetrul, meriţi un premiu. Smile
Īn plus, precizia aia vine cu un preţ: trebuie să reglezi telemetrul pentru fiecare obiectiv īn parte. Nu pentru un anumit model de obiectiv, ci pentru un anumit exemplar! Smile
Back to top
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 29, 2010 8:38 pm    Post subject: Reply with quote

VladSoare wrote:
O fi avīnd el precizie, dar dacć reuŗeŗti sć foloseŗti aparatul ćla din mīnć focalizīnd la diafragma maximć numai cu telemetrul, meriži un premiu. Smile

Nu stiu ce Technika ai/ai probat Vlad. Cele 4x5 sunt, evident, mai greu de folosit. Eu am un IV si un 70, ambele 6x9.
70-ul e prea "bulky" ca sa-l pot folosi confortabil din mana (asa-i pentru mine) dar IV-ul este, cu handgrip si vizor universal, usor de utilizat chiar cu Techikonul f/2,8. Daca incerci sa si focalizezi si sa si incadrezi pe vizorul telemetrului (si daca mai ai si ochelari, ca mine) nu-i prea placut. Dar vizorul zoom de la Schnider rezolva problema. Oricum, nu-i un aparat pentru "street photography". Si, oricum, la deschiderea maxima obiectivul nu da tot ce poate, asa ca de regula inchizi diafragma cat poti de mult. Daca vrei "bokeh" placut trebuie sa-l vizualizezi - deci folosesti geamul mat si nu telemetrul.
VladSoare wrote:
...Nu pentru un anumit model de obiectiv, ci pentru un anumit exemplar! Smile

Mai mult, la Technika IV (si anterioare) camele sunt si pentru un singur aparat (exemplar)! Ai pe cama trilobata a telemetrului trecuta si seria obiectivului si cea a aparatului. Dar problema camelor e la toate aparatele tip Techika care pot focaliza cu telemetrul obiective produse si de altii, indiferent de producatorul acestor aparate (Graflex, Horseman, MPP, etc). De fapt singurele aparate cu telemetru si obiective interschimbabile fara came specifice fiecarui obiectiv sunt cele ce permit doar utilizarea obiectivelor proprii. Si asta din cauza producatorilor de obiective- obiectivele au adesea focala nominala si cea reala usor diferite.
Partea buna cu camele e ca poti "cama" (si utiliza cu telemetrul) orice obiectiv, indiferent de producator sau anul de productie. Partea proasta e ca trebuie s-o faci! Very Happy
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Dec 29, 2010 9:43 pm    Post subject: Reply with quote

Era 4x5" aia pe care am īncercat-o. Telemetrul aşezat pe partea dreaptă a aparatului īnseamnă că dacă mă uit prin el cu ochiul drept, atunci trebuie să-mi turtesc nasul de spatele aparatului. Chiar şi aşa, cu nasul strīmb şi strivit, abia dacă reuşesc să-mi aliniez ca lumea ochiul cu fereastra telemetrului. Să zicem că trecem peste asta, dar dacă am ţinut vreodată īn mīnă o Leică, atunci găurica aia mică şi īntunecoasă de pe Technika e o dezamăgire totală. Iar dacă mai pun la socoteală şi faptul că imaginea secundară se mişcă vertical, făcīnd ca īn cazul multor subiecte suprapunerea să nu mai fie īntotdeauna atīt de evidentă... şi că trebuie apoi să-mi mut ochiul de la telemetru la vizor fără să mişc aparatul (pentru că dacă-l mişc am făcut şarful degeaba), atunci chiar că-mi piere tot cheful de Technici şi de telemetre. Smile
Plus că toate astea se īntīmplă ţinīnd cu mīna stīngă, la nivelul ochilor, īntr-o poziţie precară, un bolovan de trei kilograme.

Dar īn fine, poate că sīnt eu prea cīrcotaş. Smile

Pe 35mm īmi plac telemetrele. Mă descurc mult mai bine, mai rapid şi mai sigur, cu un aparat cu telemetru decīt cu un reflex. După ce te-ai uitat o dată printr-un aparat cu telemetru (mă refer la unul bun, nu la ştifturi), orice vizor de SLR īncepe să arate ca un tunel. Cel puţin aşa mi se pare mie.
Back to top
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 29, 2010 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

VladSoare wrote:
Dar īn fine, poate cć sīnt eu prea cīrcotaŗ. Smile

Ce nu-ti place cred ca e in primul rand tipul de aparat. Pentru ca toate din clasa asta (Horseman, Graflex, MPP, Maniya Universal, etc) au vizorul telemetrului pe dreapta sau dreapta-sus si handgrip-ul pe stanga si, la mai toate (exceptie Maniya Universal, Technika 70 si Graflex XL - dar numai pentru anumite focale), incadrarea si telemetrul sunt pe vizoare diferite.
Nu stiu cum e la 4x5 dar la Linhof-urile mele supapunerea imaginilor din telemetru e diagonala (nu verticala) - mai curand un avantaj, ca lentila cu rupere diagonala de pe SLR-uri, ca sa poti face clar si cu repere orizontale si cu verticale.
Greutatea da, e o problema. Mi-ar fi placut sa fie mai usoare.
Back to top
Membedeep
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 30, 2010 9:51 am    Post subject: Reply with quote

E ceva off-topic pe aici... Ca nu vorbim despre telemetre in general...

Este cert ca telemetrele se deregleaza, dar vorbim aici de Leica, unde precizia cu care sunt facute, nu prea permite dereglarea in conditii normale de folosire, nici la aparatele din anii '30 pana in prezent.

Copiile Leica costa mult pentru ca, asa cum a mai zis cineva, sunt in numar foarte mic. Tanack, Reid, Nicca, etc. sunt copii fidele ale aparatelor Leica, avand si timpii lungi, ceea ce rusii nu au realizat niciodata cu ale lor Zorki si Fed - vorbesc aici de copiile dupa Leica III, II sau I.

Si pe leicashop.com e plin de copii ce costa uneori si 8000 de Euro. Insa originalul lui Barnack cred ca face toti banii. Si Canon are aparate copiate dupa Leica, destul de rusinos, pentru un asa brand. Nu am inteles de ce au fost copiate aparatele in forma si mecanica, cand ar fi putut lua doar proiectul. Poate de asta si Leica este... Leica.
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Dec 30, 2010 9:51 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Vlad, eu am un Panasonic compact (care a fost sub 1000 lei) si te asigur ca nu-i prostitutie. Ca si finisaje si durabilitate e cam cu o clasa peste ce face concurenta (Canon, Nikon).

Că or fi frumoase şi durabile, asta-i cu totul altă poveste. Calitatea lor nu schimbă cu nimic problema. Faptul că Leica īşi vinde numele unor terţi care-l folosesc doar ca să se īmpăuneze cu el, asta eu numesc prostituţie. Leica n-are nici un merit īn povestea cu Panasonicul, iar săpuniera aia putea fi la fel de frumoasă şi fără bulina roşie de pe ea. Bulina roşie e doar o găselniţă de marketing.
Leica īşi vinde numele pentru bani. Asta-i prostituţie, indiferent din ce unghi o priveşti. Că din prostituţia asta s-a născut o săpunieră frumoasă, e cu totul altă discuţie. Cīnd o prostituată face un copil cu un client, tot prostituţie se cheamă chiar dacă copilul iese frumos şi deştept.

Din păcate īnsă īn ziua de azi nu mai poţi rezista fără să te prostituezi. Rollei a īncercat şi a murit. Şi alţii la fel. Iar vinovaţii sīntem noi toţi, care ne-am īnvăţat cu preţurile gunoaielor chinezeşti şi acum am vrea calitate Leica la preţuri de Carrefour. Asta nu se poate. Cu toţii admirăm Leica M, dar nici unul dintre noi nu poate, sau nu e dispus, s-o cumpere nouă. Şi atunci nu putem condamna Leica pentru că "şi-a pierdut tradiţia". Tradiţia singură nu ţine de foame.
Nu Leica, ci clienţii şi-au pierdut respectul pentru tradiţie.

Dane, aşa e, suprapunerea imaginilor la Technika era diagonală. Nu mai eram prea sigur dacă-mi aminteam bine, şi atunci am scris "verticală" ca să nu spun o prostie, dar īntr-adevăr era oblică.
Back to top
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 30, 2010 4:20 pm    Post subject: Reply with quote

VladSoare wrote:
Wow! Opt mii de dolari? Shocked
Gata, acuma ŗtiu ce-mi cumpćr cīnd o sć cīŗtig la loto! Leica e pentru fraieri. Steagu' roŗu pentru bćrbaži adevćraži! Laughing

Crezi ca scapi asa ieftin? Uite aici cat o sa te coste tot sistemul:
http://cgi.ebay.com/Red-Flag-20-body-w-35mm-f-1-4-50mm-f-1-4-90mm-f-2-/120661566285?pt=Film_Cameras&hash=item1c17fd634d
Shocked
A inebunit lumea....
Pe tot ebay.com-ul aparatul nu-i intrecut in pret decat de o copie chinezeasca de Hassy care e la 56 000$.
China rulz (cum ar zice montecarlo)!!!
VladSoare wrote:
Nu Leica, ci clienžii ŗi-au pierdut respectul pentru tradižie.

Asa este. E efectul globalizarii - produse de calitate standard la preturi cat mai mici si in cantitati cat mai mari. E MacDonald's - ul care falimenteaza carciumile cu traditie culinara locala.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 30, 2010 7:18 pm    Post subject: Reply with quote

VladSoare wrote:
Cu toţii admirăm Leica M, dar nici unul dintre noi nu poate, sau nu e dispus, s-o cumpere nouă. Şi atunci nu putem condamna Leica pentru că "şi-a pierdut tradiţia". Tradiţia singură nu ţine de foame.
Nu Leica, ci clienţii şi-au pierdut respectul pentru tradiţie.

Eu nu vreau Leica si nici nu-s dispus s-o cumpar noua. De fapt nici second hand nu cred ca as lua pentru ca ma enerveaza prea multe aspecte traditionale la el. In rest, M4, M6 M7 sunt modele faine. Pe vremuri (adica prin anii 60-70) cand nu era un aparat exclusivist, pentru snobi, pretul era ok, comparabil cu pretul unui SLR. Acum pot sa cumpar [si chiar sunt dispus] la sub jumatate pretul un Zeiss Ikon, fabricat de Cosina. Obiectivele ZM, noi, costa de obicei tot sub jumate fata de echivalentul Leica, iar calitatea e tot acolo. Nu ma intereseaza sa aiba bulina rosie, cea albastra e perfecta. De fapt in ceea ce ma priveste, prefer echivalentul Zeiss. Sau pot sa cumpar un Bessa, fabricat tot de Cosina, la sub un sfert din pretul unui Leica M7 nou, cu obiective Voigtlander nu atat de bune ca si Zeiss insa foarte bune si alea tot cam la sub un sfert din pretul echivalentului Leica. Deci am doua motive foarte bune sa nu imi doresc sa cumpar un Leica nou. Mi se rupe de traditia lor, de snobisme, de usita complet idioata de incarcare a filmului si de faptul ca aparatul are in mod nejustificat peste 600g.
Back to top
Luck
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 30, 2010 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

Da, Zeiss are si T* Wink, si am o banuiala ca precizia legendara a obturatorului este mai la ea acasa, sau in orice caz nu este mai rea.
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Dec 30, 2010 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

Gelule, e dreptul tău să preferi altceva, şi e dreptul tău să ţi se rupă de tradiţia lor sau de uşiţa de īncărcare (care la urma urmei nu mi se pare deloc idioată). Totuşi, faptul că tu consideri Leica un aparat supraevaluat, pentru snobi, nu īnseamnă neapărat că aşa şi este. Īnseamnă doar că tu personal nu te numeri printre cei cărora li se adresează.
Te supără preţul ei. Leica era bună atunci cīnd costa cīt altele, dar nu e bună acum cīnd costă mai mult ca altele. Dar aici cred că e o păcăleală. Leica nu s-a scumpit. SLR-urile de top erau şi ele foarte scumpe pe vremea aia. Ele s-au ieftinit īn timp īn primul rīnd datorită producţiei de masă, iar apoi din cauza compromisurilor - din ce īn ce mai mult plastic, metalul din ce īn ce mai subţire şi de calitate din ce īn ce mai slabă, etc. Asta īn timp ce Leica a rămas un produs de nişă, la care nu s-a făcut nici un compromis pentru scăderea preţului.
Nu contest că există aparate mai ieftine, chiar mult mai ieftine, cu care-ţi faci treaba la fel de bine. Leica īnsă nu li se adresează celor care vor doar să-şi facă treaba. Leica li se adresează epicurienilor. Celor care ştiu să aprecieze anumite plăceri ale vieţii şi sīnt dispuşi să plătească pentru ele. Leica e un Rolls Royce. Poţi să īnjuri Rollsul cīt vrei, şi eşti liber să preferi Loganul, care-i mai ieftin, mai fiabil, consumă mai puţin, şi face treaba (adică te duce la serviciu dimineaţa, prin traficul infernal) exact la fel de bine ca Rollsul.

Am o Bessa R3M care-mi place foarte mult. E un aparat excelent pentru preţul lui, de care sīnt īncīntat. Dar oricīt de mult mi-ar plăcea Bessa, dacă banii n-ar fi o problemă, n-aş da un M6 sau M7 nici pe o mie de Besse. Din păcate, banii sīnt o problemă, şi de aceea trebuie să aleg cu capul şi nu cu inima. Inima ar alege Leica fără ezitare.

"Tradiţia" Leica nu īnseamnă uşiţa de īncărcare. Tradiţia Leica īnseamnă ingineria germană adevărată, cinstită, făcută fără compromisuri, precizia mecanică dusă la extrem, pīnă la cel mai mic şurubel. Lucrul ăsta se simte. Se simte puternic īn diverse chestiuni fine, de la greutate (aia pe care o deteşti tu, dar care pentru alţii este perfectă) pīnă la sunetul obturatorului, nivelul perfect de tărie a levierului de avans, sunetul făcut de acesta, viteza şi fineţea cu care revine la locul lui, lipsa oricărei urme de scīrţīit la īncheieturi, faptul că telemetrul vine perfect reglat din fabrică şi nu se dereglează nici chiar după nişte buşituri zdravene, şi aşa mai departe. Poate că ţie ţi se par prostii, dar există oameni care simt amănuntele astea fine şi ştiu să le aprecieze. Eu personal le simt. Eu cīnd am atins un M7 am simţit totul īn doar cīteva secunde. Īţi garantez că diferenţa este ENORMĂ dacă eşti sensibil la astfel de lucruri.

Face poze mai bune ca Bessa? Nu, nici vorbă. Dar ce sentiment deosebit īţi dă cīnd o ţii īn mīnă...
Back to top
Membedeep
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 31, 2010 11:22 am    Post subject: Reply with quote

Amin, Vlad... De feeling, entuziasm si placere folosesc si eu Leica. Nu am momentan un M, dar imi voi cumpara unul in ianuarie, probabil un M2 sau M5 - ca astea le-am gasit... Insa cand am facut poze cu IIIa-ul din 1938, sau cu Minilux Zoom-ul ala ca o caramida, sau cu Leicaflexul cu al sau Summilux de 1.4, chiar si cu cel mai ieftin Leica din toate timpurile, Mini-ul, m-am simtit altfel. Sunetul obturatorului perfect, timpii care merg mai precis decat un ceas elvetian, distantele egale pe care le imparte acul numarului de cadre, click-ul inchiderii capacului, absolut tot. Tu ai descris mai bine ceea ce-ti ofera Leica!

Cat despre pret, eu cred ca oricine isi poate permite un M, cu mici eforturi. Poate nu un M6 Titanium care este pe okazii 1500 Euro, dar un M3, M4, M5 sau M2 gasesti, cateodata, la bani decenti. La fel si cu R-urile, care insa se pare ca nu au cautare... Desi eu le apreciez cu incredere.

La Multi Ani tuturor!
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 01, 2011 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

Vlad, si eu am avut odata in mana un M7 insa n-am simtit acelasi lucru ca si tine. Avansul merge putin mai fain decat la FM3a, sunetul obturatorului e altul. Dar daca risc sa uit aparatul cu obiectivul in sus, fara capac in plin soare, s-a terminat cu obturatorul pentru ca e textil si se arde. Din nou traditia [sau incapacitatea de a tine pasul cu concurenta, mascata prin "traditie"] isi spune cuvantul.

Mi-a placut doar ca era mic Summilux-ul de 35/1.4 asph. Summicron-ul de 35/2 e si mai mic, insa din nou prefer sa dau jumate din cat costa ala pe un alt obiectiv mult mai usor si la fel de bun.

Membedeep: nu ma intereseaza decat M7, iar ala costa ~1700-2000 eur. Celelalte sunt toate mecanice, nu merg in prioritate de diafragma. R-urile ma lasa rece cata vreme exista Contax si obiective Zeiss pentru Nikon. E un sistem mort, la fel ca si Contax-ul.
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Jan 01, 2011 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu ce sa zic... nu cred totusi sa nu fi inlocuit obturatorul de panza cu unul metalic pentru ca n-au stiut sa faca unul.. oricum, seria R avea obturator metalic, cel putin ultimele versiuni.
In general un sistem mor are avantajul ca ob.sunt mai ceva mai ieftine (Minolta MD, Canon FD, Konica AR, Fujica-X )... daca nu cumva pot fi montate pe Canon-4/3.. vezi tot Contax (C/Y), Olympus OM sau Leica R.
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 01, 2011 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

montecarlo wrote:
In general un sistem mor are avantajul ca ob.sunt mai ceva mai ieftine (Minolta MD, Canon FD, Konica AR, Fujica-X )... daca nu cumva pot fi montate pe Canon-4/3.. vezi tot Contax (C/Y), Olympus OM sau Leica R.

Nu e cazul nici la Contax nici la Leica R. C/Y se poate adapta lejer pe Canon EOS, Leica R merge chiar si pe Nikon F. Dar nu numai de aia sunt scumpe.
Back to top
dughir
Senior
Senior

PostPosted: Jan 01, 2011 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
montecarlo wrote:

Nu e cazul nici la Contax nici la Leica R. C/Y se poate adapta lejer pe Canon EOS, Leica R merge chiar si pe Nikon F. Dar nu numai de aia sunt scumpe.

Sunt scumpe pentru ca se gasesc destui care sa arunce cu banii dupa ele... Ca de n-ar fi, nu s-ar povesti. Smile

Vorba ceea:" nu e prost ala care cere, ci ala care da". A nu se lua remarca asta in nume personal.

Pe Canon pot sa-mi montez aproape orice ob. vreau. De ce as alege un Leica in locul unui Zeiss? Si de ce sa nu folosesc un obiectiv Jupiter care face cam 50-100 ron pe pata?

E mai sharp un obiectiv de Laica decat un zeiss? Se vede acest sharpness atat de mult la o imagine 13x18? Nu cumva ca sa se vada trebuie sa imi iau si un El Nikkor la aparatul de marit, ca sa pot beneficia pe deplin de tot ce imi ofera obiectivul camerei?
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 01, 2011 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

O pagină interesantă despre seria M: http://www.cameraquest.com/mguide.htm

Quote:
The M4-2 deserves credit for something not generally acknowledged: fame as the camera that saved Leica. With poor M5 sales, the decision was made to stop making M's and concentrate on the R series. With 2020 hindsight that decision would most likely have killed Leica, as R sales were always less than anticipated. Luckily, Walter Kluck, the CEO of Leitz Canada managed to convince Leitz Germany to produce a new lower cost to manufacture M4, called the M4-2. This was a critical event for the Leica M, and for the Leica camera company. Without his intervention, the M camera would have likely died with the shut down of the M5 production line. Leitz management wrongly believed the future of the camera company was the Leica R system. HA HA HA. Unfortunately all Leica SLRs have always been outdated body designs from their day of introduction, albeit with great lenses, and very poor sales. The M line stayed in production to become Leica's best selling interchangeable lens camera. Even more fascinating is that the stuffy Leica management to this day don't officially acknowledge that the M4-2 is the camera that saved Leica -- talk about living in denial!
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jan 01, 2011 10:15 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Dar daca risc sa uit aparatul cu obiectivul in sus, fara capac in plin soare, s-a terminat cu obturatorul pentru ca e textil si se arde. Din nou traditia [sau incapacitatea de a tine pasul cu concurenta, mascata prin "traditie"] isi spune cuvantul.

Nu e nici tradiţie, nici incapacitate. Obturatorul e făcut din material textil cu un scop precis. E foarte silenţios şi lipsit de vibraţii. Nu cred să existe vreun obturator focal metalic care să fie măcar comparabil, chiar şi cu indulgenţă, ca nivel de zgomot cu obturatorul de M. Toate obturatoarele focale metalice fac un ZRANG care se aude pīnă la bulgari. E şi ăsta un aspect care ţine tot de fineţea aia despre care vorbeam. Plus că e complet etanş, pe cīnd alea metalice mai scapă lumină din cīnd īn cīnd (de-aia le-au făcut duble la Bessa).

Dacă faci prostia să īndrepţi aparatul fără capac direct spre soare, focalizat la infinit şi setat la o diafragmă mai mică decīt f/8, şi să-l ţii astfel timp de mai multe minute īn şir, atunci chiar meriţi să ţi se ardă obturatorul. Eu nu cred că se poate īntīmpla asta decīt dacă o faci intenţionat.

Last edited by Vlad Soare on Jan 01, 2011 10:30 pm; edited 2 times in total
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Jan 01, 2011 10:18 pm    Post subject: Reply with quote

pai zeiss & Leica sunt cumparate si pt. ca .. oarecum nu se depreciaza Wink .. unui canon L (or whatever) ii scade valoarea odata ce a fost achizitinat, acuma.. odata cu 'digitalizarea' la zeiss/Leica le creste (cel putin asta am observat in 4-5 ani de cand urmaresc ebay-ul Wink) ).
E acelasi fenomen .. mai mult sau mai putin, ca si 'eticheta' de pe imbracaminte.. ma rog.. nu chiar in halu asta Wink)

ia... http://www.leitax.com/ , http://www.leitax.com/zeiss-contax-lens-for-pentax-cameras.html http://www.leitax.com/Zeiss-Contax-lens-for-Nikon-cameras.html ........ Smile
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jan 02, 2011 3:18 am    Post subject: Reply with quote

montecarlo wrote:
... ca si 'eticheta' de pe imbracaminte.. ma rog.. nu chiar in halu asta Wink

Ba, uneori la aparatele recente, chiar asa!
Vezi cazul Panasonic Lumix FZ50 si Leica V-lux1. Doua aparate identice (si ambele produse in cooperare de Panasonic-Leica) cu o singura diferenta : bulina rosie. Si ce diferenta de pret!
De unde se vede ca Leica mizeaza si pe snobism in politica ei recenta de piata. Aici nu mai e vorba de traditie. E prostitutie pura din partea Leica, mizand pe snobismul prostesc al cumparatorului pentru a-i lua banii.

Chestia asta cu noaptea pe centura si ziua in corul bisericii nu poata se tina la nesfarsit. Ceea ce a facut Leica sa fie LEICA a fost forta inovatoare, vitalitatea, calitatea fara compromis, preturi pe masura. Ce a ramas din toate astea? Inovatie tot mai rar, vitalitate cam firava, cand calitate si cand compromis, preturi mari in toate cazurile. Nu-s doar cumparatorii de vina. In perioada de ascensiune Leica si-a format sectorul de piata prin ceea ce oferea, nu l-a preluat de la altii(nu a existat « microbul Leica » inainte de Leica). Daca nu va avea vitalitatea sa se redefineasca in conditiile pietei de azi, cum a facut Hasselblad, ma tem ca va avea soarta Contax-ului.

Last edited by DanPavel on Jan 02, 2011 10:33 am; edited 3 times in total
Back to top
Membedeep
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jan 02, 2011 10:14 am    Post subject: Reply with quote

Si chiar acest fapt, snobismul, cu siguranta este un atuu al marcii... Si marele indragostit, Mircea Badea, tot aparea prin emisiuni cu un M de gat, sa se vada mare bulina rosie... Ce alta marca se mai poate mandri ca este folosita de imagine, privita ca un accesoriu? Asta asa, ca un atuu mai meschin si egoist, fara a le enumera pe cele practice si optice.

Fara indoiala ca Leica a avut optica peste orice alt brand. Poate acum nu mai este cazul, dar in trecut era peste Zeiss - vezi si pretul mult mai mare. Si sa nu uitam ca pana in anii '80, pretul cam dicta calitatea, nu era vorba de snobism si figuri ca azi - ca in exemplul cu Panasonicul.

Cine se ia de perdelele textile de la M ca fiind demodate sau semn de incapacitate, este hilar. Si ma indoiesc ca este o solutie mai ieftina decat varianta metalica... Cat despre concurenta si a tine pasul cu ea: hahahaha! Pana in epoca digitalizarii, Leica nu avea concurent.

Pana sa se strice cu aparatele facute la comun cu alde Minolta si Panasonic, Leica era ca un Ferrari, ca o super-masina... Pe care o cumperi cu sufletul, nu cu capul.
Back to top
gabib
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 02, 2011 5:52 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Si marele indragostit, Mircea Badea...

Cred ca e vorba de M Radu Smile
Membedeep
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jan 03, 2011 7:25 am    Post subject: Reply with quote

gabib wrote:
Quote:
Si marele indragostit, Mircea Badea...

Cred ca e vorba de M Radu Smile

Ala, ala, da, corect Laughing Laughing Tot un nesuferit... i-am confudat!
Back to top
ed
Newcomer

PostPosted: Apr 02, 2014 7:52 pm    Post subject: Reply with quote

..

Last edited by ed on Apr 05, 2014 11:52 am; edited 3 times in total
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Apr 03, 2014 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

Aparatul de care vorbesti e Fujifilm TX-1 sau Hasselblad xpan, fuji xpan nu exista (in caz ca vrea cineva sa vada despre ce minune e vorba si nu gaseste nimic pe google).

ed, ai o coerenta nula, daca nu chiar spre minus. Ce ai vrut sa spui concret, si cine e kaufmann ?
Back to top
ed
Newcomer

PostPosted: Apr 04, 2014 8:18 am    Post subject: Reply with quote

..

Last edited by ed on Apr 05, 2014 11:53 am; edited 1 time in total
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Apr 05, 2014 11:49 am    Post subject: Reply with quote

Drept sć spun, nici eu n-am īnțeles nimic din mesajul tću. Sīnt de acord cu George; e total incoerent.
Acum, cć ne-ai fćcut curioși, cine e Kaufmann?
Back to top
Avram
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Sep 05, 2016 8:45 am    Post subject: Reply with quote

Manuale de utilizare:
- Leica M: http://www.apotelyt.com/photo-download/leica-m-manual
- Leica R: http://www.apotelyt.com/photo-download/leica-r-manual
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum