Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Cum comentam o fotografie

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Estetica fotografiei
View previous topic :: View next topic  
Author Message
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mar 24, 2008 5:02 pm    Post subject: Cum comentam o fotografie Reply with quote

Cum sa interpretam o fotografie

1. Analiza imaginii - prima etapa in interpretarea unei fotografii ar fi de a analiza imaginea pentru a intelege care este subiectul ei:
- aflati care este subiectul (eventual subiectele secundare);
- gasiti raspunsuri la intrebarile esentiale: cine? ce? cand? cum? de ce?
- faceti analiza cadraturii (geometria imaginii, linii vizibile si imaginare);
- descoperiti forme, culori, lumini, texturi, zone redate clar si neclar (profunzimea de camp); repartizarea si imbinarea lor armonioasa;
- cercetati contrastele si luminozitatea (analiza zonelor de umbre si de lumini; zone de umbre "bucshate" sau lumini "arse" folosite creativ sau doar greseli de expunere?);
- analizati culorile (culori principale, armonii de culoare, culori complementare, balansul de alb);
- trageti o prima concluzie: echilbrul fotografiei, proportii, ritm si miscare, metode de punere in valoare a subiectului principal.

2. Analiza mesajului imaginii - o treapta intermediara intre obiectiv si subiectiv:
- ce mesaj imi transmite aceasta fotografie?
- ce mesaj ar dori fotograful sa transmita?

3. Interpretarea comentatorului - aceasta fotografie mi se pare una reusita? De ce?
- autorul a ales tehnica potrivita?
- autorul a folosit cele mai adecvate mijloace creative?
- mesajul dorit de autor este evident?

Last edited by csr on Mar 10, 2009 5:49 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
orange
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Mar 24, 2008 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

bun demers!
Back to top
bogdan.panait
Guest

PostPosted: Mar 24, 2008 5:49 pm    Post subject: Reply with quote

Bun demers, intru tot adevarul.

Eu apreciez pozele care:
-imi place sa le privesc;
-le privesc cu placere;
-as fi vrut sa fie ale mele;
-cele despre care nu cred ca le-as putea face mai bine;
-cele care ma indeamna sa vreau sa fiu prieten sau amic cu autorul lor;
-care imi retin privirea fara sa le vad;
-din nou, cele pe care as fi vrut sa le fac eu...

...si altele.
Back to top
orange
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Mar 24, 2008 6:27 pm    Post subject: Reply with quote

,,cele care ma indeamna sa vreau sa fiu prieten sau amic cu autorul lor; ''
imi place asta! (asta simt si eu)
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Mar 24, 2008 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

eu apreciez acele imagini care ma fac invidios pe autor.
si cele care desi nu sunt in totalitate "corect executate"(oare ce o insemna asta??) dar in care se vede ca exigentele tehnice au fost secundare imaginii in sine.
si cele care te fac sa te uiti la ele ca la ceva la care nu ai ce sa spui decat banalul "woaw", fara sa te mai intrebi dar oare cum or fi facute, dar oare ce obiectiv etc....
Imaginile de valoare nu au legatura cu tehnica...( cred ca nu este necesar sa enumar cativa artisti fotografi care inainte de a exista orice "lux" tehnic faceau imagini pe care si acum le privim cu degetele in barba si ne minunam cum au fost facute (si nu din punct de vedere tehnic)
cum spunea un mare om "viata este ceea ce se intampla langa noi cand noi ne facem alte planuri" Laughing
asa ca mai bine consumam filme si giga decat sa aberam(inclusiv subsemnatul) langa o imagine postata de un om in scopul de ai fi comentata imaginea vizual.
spor si...muschi la mana.. Laughing
formihnea
Newcomer

PostPosted: Mar 31, 2008 1:56 pm    Post subject: Re: Cum comentam o fotografie Reply with quote

Quote:
3. Interpretarea comentatorului[/b] - aceasta fotografie mi se pare una reusita? De ce?

-asta cu tehnica autorului daca eu la o analiza o pot defini ca potrivita sau nu......sa fim seriosi
-cele mai adecvate mijloace- poate nu sunt adecvate, dar autorul a hotarat asa. Si vin eu si zic...nu sunt adecvate dar motivez? cum motivez, dar era posibil pt autor?
-mesajul dorit de autor este evident doar daca-l inteleg daca nu inteleg, care mesaj?

legaturile mentale, subiective deci pt fiecare, sentimentele, trairile anterioare ne fac sa intelegem diferit fiecare imagine........
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Suru
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 21, 2008 9:12 pm    Post subject: Re: Cum comentam o fotografie Reply with quote

formihnea wrote:
3. Interpretarea comentatorului - aceasta fotografie mi se pare una reusita? De ce?

-asta cu tehnica autorului daca eu la o analiza o pot defini ca potrivita sau nu......sa fim seriosi
-cele mai adecvate mijloace- poate nu sunt adecvate, dar autorul a hotarat asa. Si vin eu si zic...nu sunt adecvate dar motivez? cum motivez, dar era posibil pt autor?
-mesajul dorit de autor este evident doar daca-l inteleg daca nu inteleg, care mesaj?

legaturile mentale, subiective deci pt fiecare, sentimentele, trairile anterioare ne fac sa intelegem diferit fiecare imagine........

Bine adaugat D-le!
Este bine nu este bine si fiecare isi gaseste argumentele sale pentru a o aprecia sau deprecia.Insa sa fim seriosi..
Acolo unde o fotografie nu vorbeste nimanui nu mai e loc de polemici.
Asa ca lasand la o parte indoielile gasesc extrem de utila aceasta metodica pentru o comenta o fotografie.
Fie din simplul motiv ca astfel vom deveni cu totii mai constructivi.
Faza cu tehnica potrivita se refera la anume genuri de fotografie...
Daca nu am sti ca fotografia se vrea a fi un portret nu am sti ce sa-i recomandam sau sa criticam autorului.

Eu cred ca atunci cand e vorba de critica constructiva in arta trebuie deja sa uitam de trairi personale si sa ne amintim mai mult de emotii comune(stereotipice)
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mar 10, 2009 6:11 pm    Post subject: Re: Cum comentam o fotografie Reply with quote

formihnea wrote:
Quote:
3. Interpretarea comentatorului[/b] - aceasta fotografie mi se pare una reusita? De ce?

De ce, Formihnea, nu am putea comenta tehnica folosita de autor? Oricare dintre noi are o anumita pregatire teoretica si o experienta fotografica si care ne permit sa alegem (poate ca nu intotdeauna cel mai bine) modul cum sa realizam o anumita imagine. Si, intr-o formulare adecvata, cred putem spune cum am fi procedat noi.

Mesajul pe care-l transmite autorul este, deseori, exprimat prin titlul fotografiei. Unele fotografii sunt afisate "fara titlu" dar, cand au titlu, cred ca e un indiciu important.
Back to top
orange
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Mar 10, 2009 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

titlul nu face totul!
depinde de interpretarea fiecaruia!(mie ,unul, imi este tare greu sa dau titlu fotografiilor)
Back to top
bogdan.panait
Guest

PostPosted: Mar 10, 2009 7:58 pm    Post subject: Reply with quote

Titlul nu face decat sa-i ajute pe cei care pricep mai greu. E un excipient.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mar 10, 2009 8:20 pm    Post subject: Reply with quote

Orange, mesajul meu este despre intentia cu care pleci sa fotografiezi: la "plezneala", sau "azi vreau sa fotografiez flori macro" sau "ceata in padure" sau "oamenii ingrijorati pe strada", etc.
In opinia mea, este mult mai productiv daca ai, inca de acasa, un scop, o tema, aproape un titlu pentru fotografiile pe care vrei sa le faci.
Invers, o fotografie "fara titlu" sau ceva similar, este mai dificil de analizat, pentru ca un titlu al imaginii arata, de la bun inceput, intentia autorului. Fara titlu, intentia este, poate, mai confuza...
Poate ca titlul nu face totul, dar cred ca arata o directie!
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Mar 11, 2009 12:13 am    Post subject: Reply with quote

Un eseu care analizeaza cum se realizeaza o jurizare: http://www.ridgewoodcameraclub.org/documents/PSA%20Judging%20Article.pdf Este scris de un psihiatru (vicepresedinte al Royal Photographic Society of the United Kingdom). Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bogdan.panait
Guest

PostPosted: Mar 11, 2009 5:32 am    Post subject: Reply with quote

Bun link-ul, mersi frumos.
Back to top
mircea_dfa
Newcomer

PostPosted: May 11, 2009 1:20 pm    Post subject: Reply with quote

Superlativul pentru o fotografie care imi place este sa o am in camera la mine pe perete.
robertrentea
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jun 02, 2009 11:32 am    Post subject: Reply with quote

Bun demersul cu analiza fotografiei... desi cred ca fiecare fotografie in parte se supune unei analize distinctive. Ca si in viata, de altfel! Nu poti trasa niste linii directoare pentru ceva ce se vrea unic!
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Estetica fotografiei All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum