Foto tehnica

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Lensbaby

Cuprins:

1. Introducere
2. The Original Lensbaby
3. Lensbaby 2
4. Lensbaby 2 - caracteristici tehnice si concluzii
4. Lensbaby 3G
6. Galeria de imagini Lensbaby Original
7. Galeria de imagini Lensbaby 2
8. Galeria de imagini Lensbaby 3G

Articol sponsorizat de:

f64_banner.jpg

Lensbaby a fost inventata de Craig Strong si patentata sub numele de "Lensbabies Flexible Lens Mounting System". In intentia autorului a stat ideea de a realiza pe camere digitale, imagini similare cu cele obtinute cu celebrul aparat pe film "Holga". Obiectivul consta dintr-o lentila (doua la versiunea 2), o montura pentru camera fotografica si un element intermediar care ne duce cu gandul la un... furtun de aspirator! Utilizarea acestui obiectiv ne intoarce in timp, in secolul al XIX-lea, cand totul se facea manual: modificarea diafragmei sau reglarea planului de claritate.

Focalizarea se face prin apropierea sau indepartarea blocului optic de planul de proiectie. Acesta este montat pe o piesa metalica cu diametrul marit, in asa fel incat sa permita manipularea ei cu degetele de la ambele maini. In repaus, tubul este extins si focalizareaza pe un plan apropiat.

relaxat.jpg

Prin apasare, se face punerea la punct pentru planurile indepartate.

comprimat.jpg

Daca este nevoie, prin extinderea suplimentara a tubului, se poate face focalizarea pe planuri foarte apropiate.

Diafragmarea se face tot manual. Impreuna cu obiectivul, utilizatorul primeste o cutiuta in care se afla un set de inele perforate si care echivaleaza cu f:2,8 4 5,6 si respectiv 8.

Cum se foloseste Lensbaby? Pentru a va face o idee despre cum se utilizeaza, aveti de urmat cativa pasi:
1) achizitonati obiectivul adecvat aparatului pe care il posedati,
2) verificati daca ajustorul dipotric al vizorului este corect reglat,
3) montati obiectivul Lensbaby pe aparat,
4) incepeti cu diafragma f:4 sau f:5,6 pentru a va obisnui cu manipularea planurilor de claritate,
5) folositi degetele ambelor mani pentru potrivirea planului de claritate; apasarea simetrica determina focalizarea pe planuri aproximativ paralele cu planul filmului,
6) dupa ce ati realizat clarul pe subiectul fotografic, modificarea presiunii doar pe o parte a inelului obiectivului determina focalizare pe planuri oblice in raport cu planul filmului.

Pagina urmatoare ->

Calin-Stefan Ragalie
mai 2006
© Fotomagazin.ro

Bookmark and Share

Comentarii:

Costin Raiu - 01 Jun 2006, ora 11:46
Foarte interesant, multumim de review!

Gelu Lupas - 01 Jun 2006, ora 12:17
Nu m-am lamurit cu o treaba: care este formula optica a obiectivului? Banuiesc ca e ceva foarte simplu gen dublet sau triplet. Ma intereseaza ca sa-mi pot face o idee vaga despre performantele sale. Oricum, e o alternative buna pentru ci ce nu-si permit un obiectiv T&S sau nu are sens sa dea banii pe asa ceva ca sa poata experimenta putin principiul Scheimpflug. http://en.wikipedia.org/wiki/Scheimpflug_principle http://www.columbia.edu/~akj19/scheimpflug.html

Calin-Stefan Ragalie - 01 Jun 2006, ora 13:18
Obiectivul este format din... o singura lentila!

AG - 01 Jun 2006, ora 18:10
Problema principala pt. mine cu aceasta "gaselnita" este ca "obiectivele" astea sint cam scumpe! Cu banii respectivi poti cumpara un filtru UV pe care sa-l "sacrifici" in scopuri creative. Adica ori sa-l ungi cu vaselina in mod "creativ", ori in diverse alte feluri. Si iti mai ramin si bani de vreo 10 cafele. Din imaginile de test, nu imi dau seama cum se poate varia aparenta de clar/neclar in cadru: mi se pare ca in unele imagini, trecerea de la clar/neclar este prea dura. Banui ca depinde de "diafragma" utilizata? Apropo de imagini, sint citeva care imi plac.

Gelu Lupas - 06 Jun 2006, ora 10:18
Da, e cam scump pentru o jucarie. Eu am vazut undeva ca Lensbaby 2.0 e cu 5 elemente (!?).

Florea Maria - 08 Jun 2006, ora 13:36
Interesant obiectiv, frumoase imagini!

Calin-Stefan Ragalie - 12 Jun 2006, ora 15:09
Versiunea 2 este formata din doua lentile lipite si tratate antireflex.

Aurel D. - 02 Oct 2006, ora 21:08
Smecheria asta de obiectiv nu poate fi suplinita de atatea solutii de blur din PS?

Dan Popescu - 01 Dec 2006, ora 20:40
V-as ruga daca sunteti amabil sa afisati aici link-ul cu pretul la acest articol . Am incercar sa caut in f64 dar nu am gasit.......se pare ca nu m-am descurcat ! Multumesc !

Calin-Stefan Ragalie - 02 Dec 2006, ora 00:23
Lensbaby Original: http://www.f64studio.ro/det.php?id=161&pid=3137l iar Lensbaby 2: http://www.f64studio.ro/det.php?id=161&pid=2883 cu monturi pentru Canon. Alte tipuri de monturi au alte locatii.

Dan D. - 12 May 2007, ora 19:38
Imi place jucaria, imi place si pretul. Initial vroiam sa-mi iau un blitz nou pe la banii astia (~450 lei) dar am impresia ca focalizarea blitzului si toata puterea aia in plus mai poate astepta... Teoretic as putea sa iau obiectivul cam peste o luna...

Sorin Chiorescu - 20 Oct 2008, ora 15:30
obiectivul face parte din categoria "monoclu" si, respectiv, are o SINGURA lentila (dupa cum reiese din denumirea categoriei...

Calin-Stefan Ragalie - 20 Oct 2008, ora 18:24
@Sorin Chiorescu: mi-e teama ca trebuie sa te contrazic... Monoclu se refera tipul de ochelari pentru un singur ochi (monos + oculus), care se purta prin secolul XIX; in optica fotografica nu se aplica acest termen.